Jak nieść pomoc potrzebującym dzieciom w czasach pandemii?

Wybuch pandemii COVID-19 okazał się wielkim wyzwaniem zarówno dla opiekunów, jak i podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Szkoły zostały zamknięte, a program szkolny musiał zderzyć się z trudnościami edukacji zdalnej. Ciągłość nauczania oraz pozyskanie niezbędnego sprzętu wiązało się z dodatkowymi kosztami. Jednak dzięki ogromnemu zaangażowaniu firm, fundacji i prywatnych darczyńców Stowarzyszenie jest w stanie nieprzerwanie nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom – porzuconym, osieroconym i tym z rodzin w kryzysie.

Przykładem takiej współpracy jest pozyskanie przez Stowarzyszenie 184 laptopów, 70 telefonów i ok. 150 000 zł na ich zakup – a wszystko dzięki zaangażowaniu takich firm jak: Amazon, Allianz, Disney, MONAT, Play, organizacja Rotaract Polska i polskie kluby Rotary, Prudential Polska z Grupą M&G plc, Tauber Promotion i partnerzy: Castor Park, Nowy Styl, Peakside Capital Advisors, Rothschild&Co, Spectra Development, Fundacja Orange i Fundacja In Spe, BorgWarner, OVB Allfinanz Polska, Codility Polska.

SOS Wioski Dziecięce zebrały również 87 000 zł na Lampy UV (odkażające powietrze przeciwdziałające ryzyku zakażenia wirusem Covid-19) z firm Prudential Polska z Grupą M&G plc, Dr Max Zdrowie, Akzo Nobel oraz dzięki indywidualnemu darczyńcy z USA. Ponadto, Stowarzyszenie otrzymało od Dr Max Zdrowie 37 termometrów bezkontaktowych, dzięki którym bezpiecznie wznowiono działalność Programów SOS (m.in. funkcjonowanie świetlic dla dzieci).

Pomoc w Zimbabwe

W ostatnim czasie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiło również program dożywiania dla 999 dzieci w Zimbabwe. Pandemia w tym kraju jeszcze pogorszyła i tak trudną sytuację potrzebujących dzieci. – Pomoc kierowana jest do podopiecznych z 35 wiosek w okolicach rezerwatu w Imire. W kolejnych miesiącach, planujemy dotrzeć z różnego rodzaju pomocą do 5 000 dzieci, z 1 700 rodzin. Pomoc będzie obejmować nie tylko program dożywiania, ale również inne programy prowadzone przez SOS – mówi Barbara Rajkowska, Dyrektor Krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Cele Stowarzyszenia zostaną osiągnięte, m.in. dzięki wsparciu Fundacji Orlen,  która przekazała 30 000 zł na dożywianie dzieci w Zimbabwe.


W Polsce SOS Wioski Dziecięce od ponad 36 lat pomaga dzieciom pozbawionym opieki rodziców oraz tym z rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Obecnie ma pod opieką 1566 potrzebujących dzieci. Stowarzyszenie jest częścią międzynarodowej organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 136 krajach świata.


Autor:

Barbara Rajkowska – Dyrektor Krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce

Last Updated on 16 lutego, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA