„Zielony zwrot” PGNiG

Podstawę zaangażowania PGNiG w realizację celów klimatycznych określi zaktualizowana strategia rozwoju, która zostanie przedstawiona do końca 2020 roku. Tradycyjne portfolio produktów spółki oraz zielona energia w postaci OZE i czystych paliw, takich jak wodór i biometan, to system naczyń połączonych. W uzupełnionym dokumencie strategicznym obszary te będą się wzajemnie stabilizować pod względem operacyjnym i biznesowym dla spełnienia podstawowych celów działalności firmy, jakimi są budowanie wartości spółki oraz utrzymanie ciągłości dostaw do Klientów.

W segmencie odnawialnych źródeł energii skoncentrujemy się przede wszystkim na fotowoltaice. Szacowana wartość inwestycji w OZE w ciągu kilku najbliższych lat to ok. 4 mld zł, co pozwoli nam osiągnąć moc wytwórczą na poziomie 900 MW. Zamierzamy wspierać istniejące już projekty oraz rozwijać własne kompetencje deweloperskie. Na gruntach oraz dachach budynków należących do spółek z Grupy PGNiG planujemy instalacje paneli o łącznej mocy 20 MW.

Wykorzystując tradycyjne obszary naszej działalności, chcemy specjalizować się w przesyle i magazynowaniu wodoru. W naszym oddziale w Odolanowie analizujemy proporcje, w jakich paliwo to może być mieszane z gazem ziemnym, a następnie bezpiecznie przechowywane w magazynach i transportowane sieciami gazowniczymi. Ponadto program wodorowy PGNiG obejmuje m.in. budowę stacji tankowania pojazdów wodorem oraz badanie – przy wsparciu naszego partnera, firmy Toyota – możliwości wykorzystania paliwa w transporcie na szerszą skalę,

Działania na rzecz niskoemisyjności promujemy również wewnętrznie. Od kilku miesięcy realizujemy Program Poprawy Efektywności Energetycznej, który koncentruje się na optymalizacji zarządzania energią w naszych budynkach. W przyszłości rozwiązania z obszaru efektywności energetycznej uzupełnią ofertę dla naszych klientów.

Zwrot w kierunku zielonych źródeł energii będzie w najbliższych latach niewątpliwie kluczowym elementem rozwoju Grupy PGNiG i innych spółek sektora energetycznego i paliwowego. Wspólnie będzie łatwiej dokonać energetycznej transformacji naszej gospodarki…


Autor:

Grupa PGNiG

Last Updated on 25 stycznia, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA