Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022 – raport Awareson

Płace w branży IT rosną w niespotykanym dotąd tempie. Przeciętne wynagrodzenie wynosi czterokrotność średniej krajowej… i będzie rosło, bo 70% firm cierpi na niedobór pracowników IT. To jednak nie pieniądze są główną motywacją do pracy w IT – eksperci stawiają przede wszystkim na rozwój. A już są jednymi z najlepszych na świecie. Co to oznacza dla ważnej gałęzi polskiej gospodarki?

Awareson, specjalistyczna agencja zajmująca się rekrutacją w obszarze IT, przeanalizowała sytuację na rynku pracy, żeby wskazać najważniejsze trendy na 2022 rok. Raport „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” można pobrać bezpłatnie: www.awareson.com/getthereport/.

W ostatnim roku płace pracowników IT zatrudnionych na stałe wzrosły o 22%, a kontraktowych 34%. Przy ogromnym niedoborze ekspertów dalszy wzrost stawek jest nieunikniony, szczególnie że Polacy wciąż zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy z Zachodniej Europy i USA. Na rynku brakuje 500-600 tysięcy specjalistów IT, a znalezienie eksperta może trwać nawet pół roku.

„Zachód boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów od nowych technologii. Tymczasem Polacy są plasowani na 3. miejscu na świecie pod względem jakości pracy, a po pandemii strategiczne położenie Polski dodatkowo podniosło ich wartość. W 2022 roku wszystkie te zjawiska skumulują się i dadzą o sobie znać w postaci presji płacowej” – mówi Anna Szczepowska, prezes Awareson.

W 2022 roku nałoży się na siebie kilka silnych impulsów, które zachęcą specjalistów IT do zmiany pracy: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się innowacyjnych projektów. Najtrudniej będzie zdobyć pracowników najwyższej klasy – architektów i seniorów. W sytuacji ich niedoboru w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy szybko się uczą, są samodzielni i odpowiedzialni.

Polscy specjaliści IT mają świadomość swojej wartości – i ciężko pracują, żeby ją podnosić. Z ankiety Awareson wśród specjalistów IT wynika, że w najbliższym czasie najważniejszy będzie dla nich rozwój umiejętności technicznych (91%), podwyżka (46%) i chęć rozwoju kompetencji miękkich (45%).

Firmom coraz trudniej akceptować rosnące stawki, dlatego rywalizują o pracowników pozapłacowymi benefitami. Atrakcyjny pakiet „dodatków”, pomaga też utrzymać aktualny zespół. Z badań Awareson wynika, że dla specjalistów IT kluczowe będą:

• możliwość rozwoju,

• praca zdalna,

• dobre zarządzanie firmą,

• wynagrodzenie,

• elastyczne godziny pracy.

Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego niż w całej poprzedniej dekadzie. Tempo zmian nie wyhamowuje. Rozwiązania, które w trakcie pandemii wprowadziły najbardziej innowacyjne firmy, teraz wdrażają wszyscy. To wymaga armii ekspertów IT.

„Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science” – komentuje dla Awareson Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect.

Oprócz migracji do chmury i wyzwań dotyczących bezpieczeństwa, kluczowy będzie rozwój sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych oraz popularność urządzeń mobilnych.

Jak w takim razie pozyskać do pracy najlepsze talenty? Przede wszystkim szybko… Proces rekrutacji znacznie się skróci i sprofesjonalizuje. Kandydaci oczekują, że już na początku procesu poznają warunki płacowe i informacje o stosie technologicznym, a rekruter będzie dobrze przygotowany merytorycznie. Idealnie, gdy rekrutację udaje się zamknąć w tydzień, a liczba spotkań jest ograniczona do minimum.


Autor:

Polska Agencja Prasowa

Last Updated on 31 października, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA