Wizja Goodyear na rzecz zrównoważonej mobilności

Goodyear już od ponad 120 lat oferuje świetne opony kierowcom na całym świecie. Jednak to, co napędza działania firmy i wyróżnia ją na rynku to zaangażowanie na rzecz zrównoważonej przyszłej mobilności. Innowacyjne spojrzenie Goodyear na rolę inteligentnych opon w nowoczesnych ekosystemach transportowych inspiruje branżę i wyznacza nowe trendy.

Zaangażowanie Goodyear w zrównoważoną mobilność ma charakter wielowymiarowy. Firma regularnie prezentuje koncepcyjne opony stworzone z myślą o wyzwaniach przyszłej motoryzacji, współpracując przy tym z czołowymi producentami samochodów takimi jak Toyota, Lexus czy Tesla.

Futurystyczne koncepcje opon do pojazdów przyszłości były regularnie prezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. To właśnie tam Goodyear co roku zadziwiał świat swoimi odważnymi pomysłami. Jednym z nich była opona sferyczna Goodyear Eagle-360 przeznaczona dla przyszłych pojazdów autonomicznych zaprezentowana w 2016 r. Już sam jej unikalny, kulisty kształt działał na wyobraźnię. Dzięki aktywnej technologii opona ta może poruszać się w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko poślizgu w przypadku zagrożeń takich jak czarny lód czy nagle pojawiające się przeszkody.

W 2018 r. Goodyear zaprezentował z kolei koncept o nazwie „Oxygene” – wizję opony wykorzystującej żywy mech! To przyszłościowe rozwiązanie może pomóc rozwijać czystszą, wygodniejszą, bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną komunikację w smart cities. Goodyear Oxygene wyróżnia się wyjątkową budową – w jej skład wchodzi wspomniany żywy mech rosnący na ścianie bocznej. Otwarta struktura i inteligentna konstrukcja bieżnika umożliwiają absorpcję i cyrkulację wilgoci oraz wody z powierzchni drogi, co uruchamia fotosyntezę i uwalnianie tlenu do atmosfery.

Rok później świat poznał kolejną zaskakującą wizję –  Goodyear AERO, czyli oponę typu „dwa w jednym”, zaprojektowaną z myślą o autonomicznych, latających samochodach przyszłości. Koncepcyjny produkt sprawdziłby się zarówno jako ogumienie do jazdy, jak i śmigło dla latania. W 2020 r. pandemia koronawirusa zmusiła organizatorów salonu w Genewie do odwołania wydarzenia, jednak Goodyear i tym razem postanowił – tym razem wirtualnie – zaprezentować swoją wizję. Była to koncepcja Goodyear reCharge – rewolucyjna, samoregenerująca się opona koncepcyjna, która zmienia się i dostosowuje do indywidualnych potrzeb dzięki kapsułom odnawiającym.

Co ważne, w każdym powyższym koncepcie Goodyear mówimy o „inteligentnej oponie”, a więc oponie naszpikowanej czujnikami, które przesyłają dane do chmury, co pozwala na analizowanie warunków na drodze w czasie rzeczywistym. Ważną rolę w takiej oponie odgrywa także sztuczna inteligencja. Zadaniem wbudowanego procesora sztucznej inteligencji w takiej oponie przyszłości będzie więc łączenie informacji z czujników umieszczonych w oponach, z danymi pozyskanymi z komunikacji między pojazdami oraz między pojazdami a np. infrastrukturą smart city. Następnie procesor SI analizowałby strumienie danych, by rekomendować określone działania.

Innym aspektem działalności Goodyear jest wspieranie projektów z obszaru nowych technologii, start-up’ów i innych innowacyjnych rozwiązań, w których Goodyear może podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Właśnie dlatego, w 2020 r. Goodyear ogłosił utworzenie funduszu Goodyear Ventures, który w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy 100 mln dolarów na nowe inwestycje w rozwiązania i startupy w zakresie zrównoważonej mobilności.


Autor:

Paweł Jezierski – Kierownik ds. Komunikacji Grupy Goodyear w regionie Europy Wschodniej – Północ.

Last Updated on 1 listopada, 2021 by Redakcja

Udostępnij
KATEGORIA