Krok w dobrym kierunku, ale mniej produktów dla klientów – ekspert o poprawkach senatu do „ustawy antylichwiarskiej”

Krok w dobrym kierunku, ale mniej produktów dla klientów – ekspert o poprawkach senatu do „ustawy antylichwiarskiej”

„Limit dla pożyczek do 90 dni oznacza, że w praktyce nikt nie będzie w stanie ich na legalnym rynku udzielić, więc klienci stracą dostęp do tego produktu. Z kolei nieco wyższe limity dla produktów powyżej 90 dni to krok w dobrym kierunku, jednak nadal nie wiadomo, dlaczego są to akurat takie, a nie inne liczby, trudno doszukać się racjonalnego uzasadnienia” – ocenia poprawki wniesione przez senat do „ustawy antylichwiarskiej” Jerzy Kachnowicz, prezes CreamFinance Poland, właściciela marek Lendon.pl i ExtraPortfel.pl

„Jeżeli zachowana zostanie poprawka związana z limitem dla pożyczek do 90 dni, z punktu widzenia opłacalności nie ma szans, aby jakiś legalny podmiot nadal miał ten produkt w swojej ofercie. Klienci tracą zatem dostęp do jednego z produktów na legalnym rynku” – uważa Jerzy Kachnowicz z CreamFinance Poland, części międzynarodowego holdingu AvaFin.

Wyższe limity zaproponowano w senacie natomiast dla pożyczek z okresem spłaty powyżej 90 dni. „To krok w dobrym kierunku. Jednak nadal trudno zrozumieć, dlaczego pojawiają się akurat takie liczby, a nie inne. Szerzej zakrojone konsultacje z branżą pożyczkową wciąż nie były bowiem prowadzone. Należy też pamiętać, że to poprawka łączna, zatem zostaną przegłosowane obie te zmiany lub żadna” – analizuje Jerzy Kachnowicz.

Mniejsze pole do nadinterpretacji

Prezes CreamFinance Poland pozytywnie ocenia natomiast poprawkę porządkującą kwestie limitów w kodeksie cywilnym. „Usuwa ona wątpliwości interpretacyjne, jednoznaczne zapisy są lepsze zarówno dla usługodawców, jak i dla konsumentów” – dodaje Kachnowicz.


Jerzy Kachnowicz, prezes polskiego oddziału międzynarodowej grupy CreamFinance (w trakcie rebrandingu na AvaFin), to doświadczony ekspert z branży finansowej. Pracował w podmiotach takich, jak Alior Bank, Idea Money SA, a także jako szef Departamentu Ryzyka inviPay.com. Od 2018 w CreamFinance. Odpowiada m.in. za rozwój strategii, założeń biznesowych i budżetowych na polskim rynku.


CreamFinance (w trakcie rebrandingu na AvaFin) to międzynarodowa grupa FinTech, działająca od 2012 roku. Korzysta z najnowocześniejszej platformy rozwiązań finansowych, aby zapewnić wygodne produkty kredytowe charakteryzujące się krótkim czasem wypłaty gotówki na konto klienta.

Dostarcza korzystne produkty pożyczkowe konsumentom na 5 rynkach: w Polsce, Hiszpanii, Meksyku, Czechach i na Łotwie, na których to rynkach utrzymuje wiodącą pozycję. Misją firmy jest czynienie pieniędzy dostępnymi. Produkty kredytowe dostosowuje do potrzeb klientów. Dąży do jak najwyższej satysfakcji i nawiązywania długoterminowych relacji z klientami, aby stanowić dla nich pierwszy wybór dla celów zaspokojenia potrzeb finansowych.

Głównym inwestorem grupy jest Capitec Bank, wiodący bank konsumencki w RPA, który posiada ponad 40% udziałów. Od momentu powstania 10 lat temu firma obsłużyła ponad 1 mln unikalnych klientów, udzielając pożyczek na kwotę przekraczającą 1 mld euro.

Last Updated on 2 listopada, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS