Deweloperzy szukają nowych rozwiązań. Interdyscyplinarne podejście w tworzeniu osiedli kluczem do sukcesu

Deweloperzy szukają nowych rozwiązań. Interdyscyplinarne podejście w tworzeniu osiedli kluczem do sukcesu

Podczas minionego V Kongresu Deweloperskiego mocno wybrzmiało: w dzisiejszej sytuacji rynkowej  najlepiej poradzą sobie z nią ci, którzy szybko wyciągną wnioski i potraktują ten czas jako możliwość transformacji i szukania nowych rozwiązań. Deweloperzy realizują koncepcję miast 15-minutowych, osiedli kompletnych, czerpiąc inspiracje i spostrzeżenia od mieszkańców, urbanistów, przedsiębiorców, lokalnych leaderów, a nawet artystów. 

  • 18 października 2022 r. w Poznaniu, pod hasłem „Miasta jutra”, odbył się V Kongres Deweloperski. W spotkaniu wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych.
  • strategii zrównoważonego rozwoju oraz ich późniejszej realizacji –  przekonuje Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.,
  • O tym, jak tworzyć miasta szczęśliwe, w sposób zrównoważony, rozmawiać będą także już 4 listopada br. uczestnicy PlayFair – serii debat przy festiwalu muzycznym Soundedit w Łodzi. Pomysłodawcą wydarzenia jest Waldemar Olbryk. 

Współczesne wyzwania metropolii

Spotkanie w Poznaniu przyniosło wiele wniosków. Najważniejszy to jednak to ten, że występujące problemy stwarzają możliwości, a każdy kryzys oznacza też szanse na wzrost. Choć branżę deweloperską czeka obecnie wiele wyzwań, może wyjść z nich obronną ręką. Musi jednak dostosować się do nadchodzących zmian, a transformacja miast może być na nie odpowiedzią. Gościem specjalnym wydarzenia był twórca idei „15-minutowego miasta” profesor Carlos Moreno, naukowiec o międzynarodowej renomie, specjalizujący się w badaniu współczesnych wyzwań metropolii, dyrektor naukowy w Uniwersytecie Sorbońskim w Paryżu.

Miasto 15-minutowe powinno służyć spełnianiu kilku potrzeb: życia codziennego, pracy, zaopatrzenia np. w codzienne zakupy, dbałości o sąsiedztwo i dobro wspólne, nauki i radości takiej jak np. przyjemności korzystania z dóbr kulturymówił badacz.

Jego rozmowę z prezydentem Poznania moderował Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.

W Archicom wychodzimy z takich samych założeń, o jakich rozmawialiśmy z prof. Moreno w Poznaniu. Osiedla, które budujemy muszą spełniać podstawowe potrzeby mieszkańców w ciągu kwadransa. Pokonując niewielkie odległości są oni w stanie dotrzeć do pracy, zrobić zakupy, skorzystać z infrastruktury zdrowotnej czy opiekuńczej. Oczywiście przekłada się to także na zmianę w kwestii transportu – mieszkańcy takich osiedli znacznie częściej korzystają z komunikacji miejskiej oraz rowerów. Idealnym odzwierciedleniem tego jest Olimpia Port – osiedle kompletne, realizowane od 10 lat we Wrocławiu, z pełną infrastrukturą i miejscem do rekreacji. Chęć funkcjonowania w przestrzeni łączącej pracę, mieszkanie i odpoczynek jest w gruncie rzeczy stałe, lecz lata niedostosowania oferty do potrzeb mieszkańców uwydatniły braki we współczesnych założeniach urbanistycznych. Profesor zwrócił też uwagę na ważną rzecz. Nawet kryzys może być dla społeczeństwa szansą na wygenerowanie i implementację nowych rozwiązań, co pokazała choćby pandemia COVID-19, kiedy niemalże z dnia na dzień całkowicie zmieniliśmy sposób życia i pracy, gdzie wcześniej wydawało się to nieprawdopodobne. Kluczowe jest, by zrozumieć, jaką rolę pełnią liderzy, tj. deweloperzy oraz urzędnicy miejscy, w kształtowaniu strategii zrównoważonego rozwoju a ich późniejszą realizacjąmówi Waldemar Olbryk.

Dobrze zaprojektowane osiedla są platformą innowacji

Jestem fanem koncepcji trzeciego miejsca, która wpisuje się w lokalne i jakościowe życie społeczne. Nasze inwestycje to miejsce pracy, odpoczynku, aktywności sportowej  – po prostu życia. Chodzi nam o projektowanie przestrzeni, która nie tylko spełnia podstawową potrzebę, jaką jest posiadanie miejsca do życia, ale także stwarza możliwość rekreacji, rozwoju. Zgodnie z założeniami są to miejsca, w których tętni życie lokalnej społeczności, rodzą się nowe pomysły, a wartości ważne w danym środowisku utrwalają się lub ewoluują. Osiedla, jak i same miasta mogą być świetną platformą innowacji, jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane tłumaczy Waldemar Olbryk.

Kolejną okazją do wielowątkowej dyskusji na temat dobrze zaprojektowanych miast i infrastruktury służącej społeczeństwu jest PlayFair, odbywający się 4 listopada w Łodzi przy festiwalu muzycznym Soundeditl. Szukając nowych inspiracji do szerokiego spojrzenia na temat zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego projektowania, powstał pomysł zorganizowania interdyscyplinarnej dyskusji nie tylko z reprezentantami branży nieruchomości, ale także z artystami i przedstawicielami świata biznesu z różnych sektorów.

PlayFair –  interdyscyplinarne podejście do projektowania

Organizatorom – Waldemarowi Olbrykowi oraz Maciejowi Werkowi, twórcy festiwalu Soundedit w Łodzi, zależało na stworzeniu platformy do dyskusji na temat środowiska i wpływu człowieka podczas wydarzenia, które gromadzi uczestników wywodzących się z różnych sektorów, mających różne doświadczenia. Z jednej strony to próba zwrócenia uwagi na tworzenie wydarzeń w duchu “less waste”, z drugiej – ważna dyskusja prowadząca do realnych zmian również poza festiwalami muzycznymi. Nie bez powodu wszystko dzieje się właśnie na festiwalu Soundedit.

Wspólnie uznajemy, że muzyka pełni niezwykle ważną rolę w społeczeństwie. Otacza nas od początku naszego życia, a jej uprawianie znakomicie kształtuje postawy człowieka. Zmusza do systematycznej pracy, osobistego mistrzostwa, zachęcając jednocześnie wielkie rzesze słuchaczy do aktywnego uczestnictwa w świecie dźwięku.  To wartości, które w prosty sposób można przenieść do świata biznesu, w tym do świata nieruchomości. 4 listopada na scenie Kina Wytwórnia w Łodzi udowodnimy, że interdyscyplinarne podejście do tematu, w tym przypadku do szerokiego zagadnienia ESG, owocuje w rozwiązania nieoczywiste, out of the box. Możemy się nawzajem od siebie uczyć i inspirować – mówi Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A., współtwórca debaty PlayFair.  

Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A., współtwórca debaty PlayFair.  


4 listopada na scenie Kina Wytwórnia w Łodzi wśród prelegentów spotkamy m.in. Natalię Przybysz, Misię Furtak, Zosię Zochniak z Ubrania do Oddania czy przedstawicieli takich firm jak Archicom S.A., ABB, Echo Investment, OTCF S.A., Wege Siostry, Żabka Group. Całość będzie uzupełniona wiedzą ekspercką z Microsoft i Politechniki Łódzkiej. PlayFair to seria paneli dyskusyjnych, które swoimi założeniami wychodzą daleko poza standardową debatę. Reprezentanci mody cyrkularnej, urbaniści, przedstawiciele sektora nieruchomości, przemysłu czy branży retail, muzycy, artyści, naukowcy, propagatorzy wegańskiego odżywiania. Wszyscy spotykają się, by mówić na temat zrównoważonej mody, zwinnego projektowania miast, cyrkularności w branży artystycznej. Przedstawią także koncepcję działania green kaizen, którą możemy w każdej chwile zastosować każdego dnia.

Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje wcześniejsza rejestracja na adres mailowy: info@soundedit.pl


Źródło informacji: Archicom S.A.

Last Updated on 28 października, 2022 by Anastazja Lach

KATEGORIA
TAGS