Inwestycja warta 3 miliardy złotych. Ruszyła budowa fabryki na Podkarpaciu

Inwestycja warta 3 miliardy złotych. Ruszyła budowa fabryki na Podkarpaciu

W czwartek w Stalowej Woli na Podkarpaciu uroczyście zainaugurowano budowę fabryki SK Nexilis, w której produkowana będzie folia miedziana wykorzystywana w bateriach samochodów elektrycznych. Dzięki inwestycji o wartości około 3 miliardów złotych pracę znajdzie ponad 500 osób.

„To bardzo ważna dla miasta i regionu inwestycja nowoczesnego przemysłu, która nadaje nowy sens Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu” – mówi wicepremier Jacek Sasin w Stalowej Woli podczas wmurowania kamienia węgielnego pod koreańską fabrykę folii do samochodów elektrycznych.

Koreański SK Nexilis wybuduje w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej używanej do produkcji baterii stosowanych w samochodach elektrycznych. Produkowana tu folia trafi do odbiorców w całej Europie i będzie to największy tego typu zakład na świecie. Wartość inwestycji w pierwszym etapie to prawie 3 mld zł. Pracę tu znajdzie ok. 500 osób. Docelowo inwestycja sięgnie 10 mld złotych, co oznacza kolejne setki nowych miejsc pracy.

„To wydarzenie spowoduje, że Stalowa Wola będzie ważnym miejscem na światowej mapie transformacji energetycznej. Cieszę się, że będziemy mogli razem we współpracy z Koreą Południową realizować ten projekt” – mówi wicepremier Jacek Sasin.

O tę fabrykę ubiegało się wiele krajów. Koreański inwestor wybrał jednak Polskę. To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce południowo- wschodniej.

„Tak jak zapowiadaliśmy wspieramy równomierny rozwój kraju i lokalne inwestycje, by powstawały na terenach do tej pory zaniedbywanych, by służyły tutejszym mieszkańcom. Chcemy by mieli oni szansę na pracę, rozwój, stabilizację i nie musieli stąd wyjeżdżać” – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.

Inwestycja realizowana jest w rekordowo krótkim czasie, dzięki dobrej współpracy inwestora z władzami samorządowymi Stalowej Woli oraz zapewnieniu nowoczesnej infrastruktury i mediów. Atutem Polski jest również wykształcona i wysoko oceniana kadra.

Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji fabryki miała także decyzja PGE Dystrybucja o budowie systemu zasilania w energię elektryczną dla strefy ekonomicznej, w której powstanie fabryka. Ponadto, spółka Tauron wybuduje w pobliżu dużą farmę fotowoltaiczną.

„Stawiamy na technologie, które będą pozwalały przede wszystkim korzystać z nowych źródeł energii. Ta inwestycja wpisuje się w światowy trend” – mówi wicepremier Jacek Sasin.

Polska dzięki tej inwestycji stanie się ważnym graczem, elementem łańcucha dostaw przy rozwoju elektromobilności.

Firma rozpocznie produkcję w 2024 roku

Prezes koncernu SKC Woncheol Park powiedział w swoim wystąpieniu, że zarówno rząd, jak i samorząd bardzo pomagał firmie m.in. w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń.

Fabryka ma rozpocząć produkcję w II połowie 2024 r. „Wierzę, że nasza inwestycja przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki. Dziś stawiamy pierwszy krok do wspólnej przyszłości”– powiedział Park.

Zadeklarował również, że firma będzie chciała współpracować ze szkołami, aby kształciły osoby z potrzebnymi do pracy kwalifikacjami.


Źródło: PAP

Last Updated on 11 lipca, 2022 by Valeriia Honcharuk

KATEGORIA
TAGS