ARiMR na cyfrowej ścieżce

Agencja 4.0. – to nazwa strategii cyfryzacji realizowanej w ostatnich latach przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jej efektem są nowe technologiczne rozwiązania ułatwiające rolnikom prowadzenie gospodarstwa oraz takie, które usprawniają pracę ARiMR.

– Ta strategia rozpisana jest w czasie, posuwamy się w procesie cyfryzacji krok po kroku. Agencja jest bowiem dużą instytucją, obsługującą rocznie ponad 1,3 mln rolników, zatrudniającą 11 tys. osób, więc wszystkie technologiczne nowości musimy wprowadzać tak, by nie zaburzać procesu realizacji naszych podstawowych zadań, czyli bieżącego finansowania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Ale konsekwentnie idziemy do przodu – mówi Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Wśród innowacyjnych projektów zrealizowanych przez ARiMR są m.in. produkty internetowe, których adresatem są rolnicy. –  To aplikacja eWniosekPlus, dzięki której można ubiegać się o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW drogą elektroniczną; portal IRZplus, służący rolnikom do zgłaszania przez internet zdarzeń dotyczących posiadanych przez nich zwierząt gospodarskich, czy wprowadzana właśnie do użytku aplikacja mobilna na smartfony. Za jej pomocą rolnik może przesłać do ARiMR wymagane fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw potrzebne np. do weryfikacji wniosku o dopłaty – wylicza prezes Agencji.

Efektem działań agencyjnych programistów są także narzędzia cyfrowe usprawniające pracę ARiMR. Moduł eLZPto system, który pozwala drogą elektroniczną przesłać z biur powiatowych do centrali ARiMR zautoryzowane listy zleceń płatności dla dopłat bezpośrednich i obszarowych. Z kolei Agencyjny Prawnik to program, który gromadzi w jednym miejscu wszystkie opinie prawne dotyczące programów realizowanych przez ARiMR. Rozwiązanie to ogranicza tworzenie kolejnych takich samych opinii prawnych przez placówki Agencji w różnych częściach kraju.

– W planach na ten rok mamy wprowadzenie elektronicznego obiegu dokumentów w całej Agencji, co zważywszy na skalę instytucji, liczącej 16 oddziałów regionalnych i 314 biur powiatowych, będzie sporym wyzwaniem, a także e-wniosku dla działań inwestycyjnych z PROW – mówi Tomasz Nowakowski, prezes największej rolniczej agencji płatniczej w Unii Europejskiej


Autor:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Last Updated on 24 lutego, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA