PKP Intercity na drodze do neutralności klimatycznej

Zrównoważony transport to jedno z założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwój kolei świetnie się w nie wpisuje, ponieważ charakteryzuje się ona ponad 3 razy mniejszą emisją CO₂ niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją CO₂ niż lotniczy. Kolej jest zatem najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego.

Kluczem do jej dalszego rozwoju są intensywne inwestycje taborowe. W ramach kontynuacji największego programu inwestycyjnego w historii spółki do 2030 roku PKP Intercity zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. W efekcie inwestycji flotę przewoźnika zasilą m.in. nowe elektryczne pojazdy o znacznie mniejszej emisji CO₂.

Chcąc szerzyć wśród pasażerów świadomość oddziaływania poszczególnych środków transportu na środowisko, PKP Intercity udostępnia pasażerom informacje nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu innymi środkami transportu.

Mimo niskiego wpływu kolei na środowisko w PKP Intercity trwają prace nad offesetem ekologicznym, który umożliwi pasażerom bezpośredni udział w osiąganiu przez przewoźnika neutralności klimatycznej. To dobrowolna dodatkowa opłata, która w całości będzie przeznaczona na projekty ekologiczne. PKP Intercity planuje realizować nasadzenia drzew wraz z Lasami Państwowymi.

PKP Intercity rozwija również projekty zwiększania efektywności energetycznej, wśród nich obniżania ilości zużywanej energii elektrycznej przez wszystkie pociągi prowadzone z wykorzystaniem trakcji elektrycznej. Ponadto Spółka planuje do pokrycia częściowego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Przed nami dekada dynamicznego rozwoju kolei w duchu prośrodowiskowym – potężne inwestycje pozwolą skutecznie odpowiedzieć na założenia Zielonego Ładu. Realizując liczne działania na rzecz środowiska, PKP Intercity ma ambicję stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.


Autor:

PKP Intercity

Last Updated on 4 stycznia, 2022 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA