Zdrowe i zrównoważone budynki. Premiera raportu World Green Building Council: Health & Wellbeing Framework

Zdrowe i zrównoważone budynki. Premiera raportu World Green Building Council: Health & Wellbeing Framework

W ramach projektu Better Places For People prowadzonego przez World Green Building Council, powstał nowy raport: Health & Wellbeing Framework. To zestaw kompleksowych, globalnych wytycznych dotyczących zdrowych i zrównoważonych budynków dla wszystkich i wszędzie. Opracowane nowe ramy zwracają uwagę na znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia w zrównoważonym budownictwie.

World Green Building Council (WorldGBC) przedstawiło raport Health & Wellbeing Framework – kompleksowe narzędzie edukacyjne na rzecz zdrowego i zrównoważonego środowiska budowlanego.

Raport to zestaw kompleksowych, globalnych wytycznych dotyczących zdrowych i zrównoważonych budynków dla wszystkich i wszędzie. Ramy oparte zostały na globalnych celach ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju. World Green Building Council skoncentrowało się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, elementach, które wspierają zrównoważone budynki.

W związku z pandemią COVID-19, która mocno podkreśliła związek zrównoważonego projektowania ze zdrowiem człowieka, raport prezentuje sześć strategicznych obszarów, w tym m.in. jakość powietrza w pomieszczeniach, rolę człowieka w łańcuchu dostaw, odporność na zmiany klimatu. Nowością jest międzysektorowa analiza redefiniująca podejście do zdrowia ludzi i ich budynków, miast i społeczności.

W oparciu o globalne cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, nasz nowy raport na nowo definiuje rozumienie zdrowia i dobrego samopoczucia w budynkach. Do tej pory braliśmy pod uwagę jedynie zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników budynków. Ale to tylko część obrazu. Musimy wziąć pod uwagę skutki w całym łańcuchu wartości. Obecnie nasza sieć green building councils, przedsiębiorstw i współpracowników łączy się, aby napędzać te zmiany. Prawdziwie zrównoważone budynki są dla wszystkich i wszędzie – podkreśla Cristina Gamboa, CEO World Green Building Council (WorldGBC).

W pracach nad raportem brała udział także Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, przewodnicząca europejskiej części World Green Building Council – Europe Regional Network (ERN).

– Budynki, w których żyjemy, pracujemy, uczymy się, mają znaczący wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego właśnie koncentrujemy się na edukacji i wspólnych działaniach dla zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania przestrzeni, dla lepszej przyszłości. Raport podkreśla globalne zapotrzebowanie i znaczenie zielonych budynków. Może być wykorzystywany jako wytyczne dotyczące zdrowego, zrównoważonego budownictwa dla wielu sektorów na całym świecie – podsumowuje Alicja Kuczera, Dyrektor Zarządzająca PLGBC.


Zapoznaj się z Health & Wellbeing Framework:

https://plgbc.org.pl/wp-content/uploads/2020/11/WorldGBC-Health-Wellbeing-Framework_Exec-Report.pdf


Autor:

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego

Last Updated on 29 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA