Aluminium gorącym metalem na rynkach finansowych

Aluminium gorącym metalem na rynkach finansowych

Cena aluminium przebiła 2 500 USD za tonę. Jest to związane z nowymi sankcjami nałożonymi na Rosję przez USA i Wielką Brytanię.

W okresie 30 dni wzrost cen aluminium to ok. 10%. Wcześniej metal ten na giełdach światowych długo pozostawał w trendach bocznych.

– Od początku marca obserwujemy duże odbicie ceny, a kwietniowe sesje przyniosły przyspieszenie – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB.

Rosja odpowiada za 5% światowej podaży aluminium, a sankcje dotyczą nowych dostaw, które nie mogą być już dostarczane do giełd w Londynie i Chicago.

Handlując na kontraktach terminowych nie będzie można przedstawić rosyjskiego metalu do dostaw. Jest to ciekawe, ponieważ 90% zapasów aluminium znajdującego się na londyńskiej giełdzie jest rosyjskiego pochodzenia i miało trafić do Europy. Tak się stanie, ale nowe dostawy zostały zablokowane.

– Sytuacja zaczyna przypominać to, co działo się w 2022 r., gdy obawy inwestorów, że rynki zostaną odcięte od dostaw rosyjskiego aluminium spowodowały, że cena wzrosła do 4 000 USD za tonę – komentuje ekspert XTB.

Bardzo dużym dostawcą przerobionego aluminium są Chiny, które obecnie ograniczają produkcję swoich hut, a Stany Zjednoczone przygotowują się do nałożenia wyższych ceł na chiński metal, tym bardziej, że rosyjski surowiec może trafić do Chin, a stamtąd na światowe rynki.

Te same sankcje dotyczą też miedzi i niklu z Rosji. I podobnie jak to jest z aluminium, przed tymi metalami są wzrostowe perspektywy dotyczące cen.

– Jeżeli Europa zdecyduje się na podobne nałożenie ceł, to tym bardziej ceny utrzymają się powyżej 2 500 USD za tonę aluminium, choć trudno sobie wyobrażać, że otrą się o 4 000 USD – podsumowuje M. Stajniak z XTB.

Przeczytaj także: Rekordowe notowania złota. Ryzyko eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie będzie napędzać dalsze wzrosty


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 19 kwietnia, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS