Banki pod presją wakacji kredytowych i kredytów frankowych

Banki pod presją wakacji kredytowych i kredytów frankowych

Na warszawskiej giełdzie polskie banki raportując swoje wyniki finansowe przedstawiły skalę finansowych problemów dotyczących nowych wakacji kredytowych i starych problemów z kredytami w walutach obcych.

Po serii otwierającej sezon wyników za 1Q na GPW banki w większości pokazały słabsze od oczekiwań zyski. W głównej mierze jest to spowodowane wciąż wiszącą nad sektorem koniecznością rozwiązania spraw kredytów frankowych, na które tworzenie rezerw pogarsza wyniki instytucji finansowych.

Część banków, jak np. PKO BP, pokłada nadzieję w ugodach. Bank zapowiedział prowadzenie dużo aktywniejszej polityki oferowania ugód.

– Podejście banków jest różne, ale bardzo zależy im na ugodach, a rezultaty tych starań pokazują w wynikach kwartalnych – mówi w rozmowie z MarketNews24 Tymoteusz Turski, analityk rynku akcji XTB. – Rezerwy banków na straty na kredyty frankowe spadają, ugód jest coraz więcej, ale jednocześnie frankowicze wygrywają coraz więcej spraw, ponad 90% rozpraw kończy się orzeczeniem na ich korzyść.

Po zaprezentowaniu wyników kwartalnych podczas jednej sesji notowań najmocniej tracącymi bankami były mBank (-5,8%) oraz BNP PL (ponad -4%). 

Kolejnym elementem znajdującym swoje odbicie w ostatnich wycenach banków jest kwestia wakacji kredytowych.

– Z wakacji kredytowych skorzysta prawdopodobnie 562 tys. kredytobiorców, takie są szacunki Ministerstwa Finansów, dotyczące ustawy, która weszła w życie 15 maja – wyjaśnia Tymoteusz Turski z XTB.

Spółki publikowały szacunki dotyczące potencjalnego wpływu ustawy na wyniki i w większości przypadków wartości te przyjmowane były przez rynek negatywnie.

Takie osłabienie wyników ma oczywiście (na razie) charakter jednorazowy i nie powinno to wpływać na perspektywy banków w dłuższym terminie, natomiast w przypadku wielu instytucji ten jednorazowy wpływ będzie odczuwalny, czego przykładem jest wspomniany już mBank. Spółka szacuje negatywny wpływ wakacji na wynik w wysokości ok. 36% zysku przed opodatkowaniem za cały 2023 r.  Strata BOŚ oceniona została na 4,8%, a Banku Millenium na 17%.

– Największy wpływ wakacji kredytowych banki odczują w drugiej połowie tego roku, wtedy też będą wiedziały, jak wielu kredytobiorców zdecydowało się skorzystać z wakacji kredytowych – komentuje ekspert XTB. – Prawdopodobnie zrobią to niemal wszyscy uprawnieni, a swoje straty banki pokażą w wynikach za II kw. 2024 r. Natomiast inwestorzy już teraz próbują wycenić to ryzyko.

Przeczytaj także: Dołek inflacyjny już za nami, wynagrodzenia rosną bardzo szybko


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 22 maja, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS