Sezon na kupowanie galerii handlowych

Sezon na kupowanie galerii handlowych

Galerie handlowe można teraz kupić tanio, ponieważ z Polski wychodzi kilka funduszy, zamykając swoje pozycje inwestycyjne.

– Jak najlepiej zainwestować 25 mln zł? Galerie handlowe to teraz doskonała inwestycja, ponieważ można je kupić tanio, aby popracować nad nieruchomością i za kilka lat sprzedać ja drogo – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes Cream Property Advisors. – Tego typu projekty można teraz nabyć z dyskontem nawet 60-70% w stosunku do oryginalnej ceny i zdecydowanie poniżej 50% wartości odtworzeniowej, czyli kosztów budowy nowego obiektu.

Galerie handlowe powinny okazać się stabilnym źródłem dochodów. Roczną stopę zwrotu należy szacować na 8%. Przy dobrym zarządzaniu projektem zwroty mogą być wyższe. Warto skoncentrować się na obniżaniu kosztów eksploatacyjnych i wymianie najemców na bardziej atrakcyjnych.

Wymagany wkład własny wynosi 30-40% w zależności od projektu. Szybki zwrot z inwestycji powinien ułatwiać bieżący cash flow z projektu, który obsłuży ratę kredytu.

Kwota 25 mln zł może być zaporowa dla polskiego inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych, tym bardziej popularne powinno stać się tworzenie grupy inwestycyjnej przez 3-5 inwestorów.

W galeriach handlowych umowy najmu są długoterminowe, często przekraczają okres 5 lat.

Galerie handlowe charakteryzują się wysoką frekwencją, są dywersyfikacją portfela inwestycyjnego.

– Taki projekt można zainstalować w nowym wehikule finansowym, jakim jest fundacja rodzinna – komentuje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors. – A po 2-3 latach dobrego zarządzania z projektu można wyjść z zyskiem nawet w okolicach 50%.

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych odżywa


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 5 października, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS