Wpływ koloru auta na zmiany jego ceny

Wpływ koloru auta na zmiany jego ceny

Mimo że biały, szary i czarny są najpopularniejszymi kolorami samochodów, to w kontekście koloru auta srebrne wyprzedzają inne pod względem przebiegu po latach użytkowania.

Analizy carVertical w Polsce i AUTOCENTRUM AAA AUTO  pokazują, że średni przebieg srebrnych samochodów wynosi 172 584 km, podczas gdy czarne mają 168 393 km, a brązowe 158 565 km. Srebrny kolor jest wszechstronny i praktyczny, co przyczynia się do jego popularności w różnych segmentach motoryzacyjnych.

Z drugiej strony, to pomarańczowe auta mają najmniejszy średni przebieg – 104 270 km, a czerwone i białe pojazdy są również używane rzadziej, z przebiegami odpowiednio 128 536 km i 138 382 km.

– Czerwony kolor jest rzadko spotykany i często używany w samochodach hobbystycznych oraz sportowych, takich jak kabriolety, roadstery i coupé, które są eksploatowane znacznie rzadziej niż sedany czy SUV-y – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paweł Molasy, Business Country Manager PL w AUTOCENTRUM AAA AUTO sp. z.o.o. – Natomiast samochody pomarańczowe to bardzo często auta miejskie, którymi dojeżdżamy do pracy i są kupowane jako drugie bądź trzecie auto w gospodarstwie domowym, co wyjaśnia skąd tak niskie statystycznie przebiegi.

Dane firmy AAA AUTO pokazują, że niemal 70% dostępnych samochodów używanych występuje w czterech głównych kolorach: czarnym (20,2%), szarym (18,3%), białym (15,1%) i srebrnym (15,1%). Te barwy są uznawane za łatwiejsze w utrzymaniu czystości, co dodatkowo wpływa na ich popularność.

Kolor samochodu może istotnie wpłynąć na jego wartość odsprzedaży. Analiza platformy iSeeCars.com wykazała, że jaskrawe kolory, takie jak żółty, tracą mniej na wartości – zaledwie 13,5% po trzech latach, co przekłada się na oszczędność ponad 3 000 USD w porównaniu do klasycznych kolorów.

– Samochody o odróżniających się kolorach łatwiej sprzedać, a ceny osiągane przy odsprzedaży potrafią być o 30% wyższe niż samochodów w popularnych kolorach – komentuje Paweł Molasy z AUTOCENTRUM AAA AUTO.

Przeczytaj także: PKO Leasing w tym roku przekroczy 1 mld zł w finansowaniu stocków dealerskich


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 26 czerwca, 2024 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS