<strong>Budujesz dom? Zadbaj o odpowiednią izolację systemów instalacyjnych</strong>

Budujesz dom? Zadbaj o odpowiednią izolację systemów instalacyjnych

Budując dom oczekujemy, że w przyszłości będzie on tani w eksploatacji. Jednak nie jest to możliwe, jeżeli nie zastosujemy nowoczesnych i energooszczędnych izolacji, których podstawowym zadaniem jest minimalizowanie kosztownych strat energii. Jakie materiały izolacyjne wybrać, by przyczynić się do ograniczenia kosztów utrzymania domu?

Dobrze dobrana izolacja zapewnia wydajność systemów rozprowadzania mediów. Stąd powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość i grubość izolacji. Pomocne będą tu zapisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W załączniku nr 2 rozporządzenia wskazane zostały minimalne grubości izolacji dla przewodów w zależności od ich średnicy wewnętrznej. Najmniejszą wskazaną grubością izolacji jest 6 mm, która to może być zastosowana jedynie w podłodze – przy spełnieniu dodatkowych obwarowań.

Wielkość współczynnika przewodzenia ciepła λ determinuje ostateczną grubość izolacji, która może zostać zastosowana. Inaczej ma się sprawa w przypadku przewodów wody zimnej, ponieważ tej kwestii nie reguluje rozporządzenie i kierować się musimy głównie zabezpieczeniem przeciw kondensacji pary wodnej.

Jakość dla bezpieczeństwa i oszczędności

Izolując instalację grzewczą dbamy o to, aby nie tracić ciepła na drodze od źródła do pomieszczeń. Straty ciepła powodują dodatkowe zapotrzebowanie na energię, co wiąże się z niepotrzebnymi, dodatkowymi kosztami eksploatacji przez lata. A dobrze dobrana izolacja może zaoszczędzić nawet do 30% kosztów ogrzewania. – mówi ekspert firmy Thermaflex.

Rozwiązania izolacyjne z pianki poliolefinowej

Po wyborze odpowiedniej izolacji ważny jest również jej prawidłowy montaż, który pozwoli osiągnąć zamierzone cele i korzyści, które dana izolacja ma przynieść. Stąd dobrze, jeśli wybrany system izolacji technicznych jest kompletny, umożliwiający łatwy, szybki i skuteczny montaż. Gwarantuje to efektywną pracę instalacji i urządzeń grzewczych przez wiele lat, przy minimalnych stratach energii, co oczywiście przekłada się na niskie koszty eksploatacji – dodaje Lech Skomorowski z Thermaflex.

Decydując się na zastosowanie określonego materiału izolacyjnego dla instalacji, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, zgodność z prawem, efektywność, trwałość oraz jego wpływ na środowisko. Flagowe rozwiązania firmy Thermaflex – wykonane z pianki poliolefinowej – skutecznie redukują straty ciepła, chroniąc instalacje przed uszkodzeniami oraz zapewniając odporność ogniową. To w efekcie łączy się z wysoką efektywnością energetyczną, zwiększając wydajność instalacji przez cały okres użytkowania.


Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii, gwarantująca ekologiczne i trwałe rozwiązania izolacyjne dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. Realizowana przez firmę wizja gospodarki obiegowej opiera się na opracowaniu i dostarczaniu swoim Klientom komponentów izolacyjnych przyjaznych środowisku, zarówno w produkcji jak i użytkowaniu. Firma w swojej ofercie posiada produkty certyfikowane Cradle to Cradle Certified TM Bronze, wykonane z wysokiej jakości pianki poliolefinowej, które w pełni nadają się do recyklingu.

Last Updated on 16 marca, 2023 by Anastazja Lach

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS