Grupa Apator rozwija rozwiązania dla OZE

Grupa Apator rozwija rozwiązania dla OZE

Rynek fotowoltaiki wciąż dynamicznie rośnie, stąd rosnąca potrzeba dobrej jakości urządzeń wspierających pracę farm PV. Apator Elkomtech, spółka z Grupy Apator, wdraża na rynek EKTIN PV – system do nadzoru farm fotowoltaicznych.

W polskim systemie elektroenergetycznym dynamicznie przybywa nowych mocy z OZE, głównie za sprawą rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na koniec 2020 r. – według prognoz IEO – łączna moc z paneli PV może osiągnąć 2,5 GW. Jak szacuje Instytut, jeśli w kolejnych latach dynamika przyrostu nowych mocy się utrzyma, w 2023 r. moc PV osiągnie poziom 6,6 GW, zaś w 2025 r. nawet 8 GW. To więcej niż zakładały rządowe plany na 2030 r.

Zjawisku towarzyszy niezwykle szybki rozwój technologiczny. Powstają nowe inicjatywy w ramach partnerstwa administracji publicznej i przemysłu np. „Przemysłowy Panel PV”, w ramach którego współpracują przedstawiciele rozwijającego się polskiego przemysłu fotowoltaicznego (producenci modułów fotowoltaicznych, konstrukcji wsporczych i mocowań, magazynów energii oraz urządzeń i akcesoriów elektrycznych). Do partnerstwa przystąpił także Apator SA, dostarczający rozwiązania wspierające wdrażanie technologii OZE i mające zastosowanie w lokalnym zarządzaniu energią.

Grupa Apator jest obecnie największym dostawcą na rynek polski prosumenckich liczników dwukierunkowych energii elektrycznej (z komunikacją i bez komunikacji) stosowanych w mikroinstalacjach PV, a także specjalistycznej aparatury do łączenia i zabezpieczania obwodów elektrycznych w farmach PV. Apator wdrożył także szereg rozwiązań służących do zarządzania przepływami energii w instalacjach i sieciach wewnętrznych zawierających generację PV oraz zapewniających integrację rozproszonych źródeł energii PV z nowoczesną wielkoskalową siecią energetyczną.

Apator nadal rozwija ofertę rozwiązań dla OZE. Na rynku zadebiutował EKTIN PV – kompleksowy system do nadzoru i zarządzania farmami fotowoltaicznymi. To  rozwiązanie klasy SCADA, dzięki któremu klient może w czasie rzeczywistym obserwować pracę źródeł OZE, monitorować podstawowe parametry a także śledzić najważniejsze współczynniki mówiące o wykorzystaniu potencjału produkcji zielonej energii. W 2020 r. Apator Elkomtech przeprowadził pilotażowe instalacje systemu na kilku farmach fotowoltaicznych, wykonano też pierwsze komercyjne wdrożenie systemu EKTIN dla farmy wiatrowej.


Więcej szczegółów o zastosowaniu systemu na farmach PV:


Autor:

Grupa Apator

Last Updated on 12 marca, 2021 by Karolina Ampulska

Udostępnij
KATEGORIA