Fundacje rodzinne zmienią polski rynek nieruchomości?

Fundacje rodzinne zmienią polski rynek nieruchomości?

Powstawanie fundacji rodzinnych ma na celu zatrzymanie kapitału w Polsce i będzie atrakcyjnym wehikułem dla dywersyfikacji inwestycyjnej w różnych obszarach.

22 maja 2023 r. weszła w życie ustawa umożliwiająca powołanie fundacji rodzinnej.

– Fundacja rodzinna pozwala nie płacić podatków – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes Cream Property Advisors. – Jej tworzenie ma na celu zarządzanie nadwyżkami finansowymi i pomnażanie majątku.

Jest to pierwszy w Polsce wehikuł inwestycyjny, dedykowany dla majątków o wartości ponad 1 mln zł.

– Jeżeli fundacja zainwestuje w nieruchomości komercyjne typu retail park, to przy wzroście wartości tej klasy aktywów nie zapłaci podatku i będzie mogła reinwestować nadwyżki finansowe w kolejne projekty – wyjaśnia Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors. 

Zainteresowanie polskiego kapitału inwestycjami w handlowe nieruchomości komercyjne było dotąd niewielkie. Polscy inwestorzy inwestują tylko w mniejsze obiekty handlowe, typu retail parki. Jednak i tu ich udział jest minimalny, czyli polski rynek nieruchomości komercyjnych – na którym poważnym graczem pozostają firmy z Niemiec i Izraela – czeka nadal na odkrycie przez polskich inwestorów. Temu może sprzyjać powstawanie fundacji rodzinnych.

Przeczytaj także: Coraz więcej mieszkań jest wynajmowanych od firm i funduszy


Źródło: marketnews24.pl

Last Updated on 4 sierpnia, 2023 by Krzysztof Kotlarski

Udostępnij
KATEGORIA
TAGS